osazené led světlo jak svítí 20W led rozptyl led světla
Jak ušetřit na spotřebě elektrické energie? Řešením je stavba vlastní fotovoltaické hybridní elektrárny.
Alternativní zdroj elektrické energie z obnovitelných zdrojů!
Není určeno pro výkup vyrobené elektrické energie, ale pouze pro vlastní spotřebu!
© 2013 JML...

Alternativní zdroje světla - výkonová LED

Najít vhodnou led žárovku aby dokázala osvítit celou místnost např. koupelnu, a aby se jí dala plně nahradit 60W vláknová žárovka je docela laboratoř. Navíc univerzální led žárovky jsou buď směrové a do stropního tělesa nevhodné, nebo všesměrové kde se minimálně 30% světla musí odrazit od plochy tělesa a celé kouzlo led je na nic. Výhoda samostatné led je patrná ze snímků. Použita je 20W led se svítivostí 1400Lm s teplou barvou světla, napájená 20W led driverem 230V/36V/600mA, umístěná na chladiči pro ssr relé. Celé vmontované do původního stropního svítidla na 60W vláknovou žárovku.
Po osazení a prvním rozsvícení v koupelně bylo překvapením, led dioda nesvítí jako 60W vláknová žárovka, ale jako 100W! Což osazenstvo, zejména dámská část, domácnosti přivítalo. Někde se tvrdí, že životnost led světel se blíží k hranici 10 let - no uvidíme.
Pořizovací náklady: 20W led 78 Kč, 20W led driver 120 Kč, ssr chladič 110 kč = 308 Kč (koupeno na ebay).
Alternativní zdroje světla - LED žárovky

Nahrazení klasické zářivkové úsporky LED žárovkou je pohoda, na trhu je kvantum výrobců nekonečně typů. Vybral jsem typ s chlazením LED čipů a AC/DC měničem v těle žárovky. Tři 3W LED čipy s teplou barvou světla produkují o něco méně světla než 9W úsporka, světlo nijak nekmitá a start je okamžitý na plnou svítivost.
Pořizovací náklady: 95 Kč za kus (koupeny dva sety po 5 kusech na ebay).